Samsung’un Uzun Pil Ömürlü Samsung Galaxy Watch incelemesi

0
522

Akıllı telefonlarla beraber rağbet görmeye başlayan akıllı saatlerin gün geçtikçe özellikleri artıyor. Apple’ın ürettiği iWatch’larla beraber Samsung’un ürünü Galaxy Watch’da büyük ilgi toplamış durumda. Yaklaşık 4 günlük pil ömcüne sahip olan Samsung Galaxy Watch’a fitness takibi özellikleri eklenmiş ve sosunsuzca iPhone cihazlarla da kullanılabiliyor. Şimdi cihazın detaylarına bakalım…

Samsung Galaxy Watch

Samsung Galaxy Watch, yuvarlak hatlara sahip hoş görünümlü tasarıma sahip. Cihaz, paslanmaz çelik kasa ve dekoratif çerçeve işe çevrilmiş. Yuvarlak dönebilir çerçeve, ekranda menülerde dolaşmanızı sağlıyor. Genelde tüm akıllı saatlerde olduğu gibi, parmak ile işlemler yapmak ekranın küçüklüğünden dolayı zor oluyordu. Bu dönebilir çerçeve ile menülerde dolaşma Samsung’un tasarladığı özel bir yapı.

Samsung Galaxy Watch

Parlak Ekran, Sportif Görünüm

Sportif görünümlü Samsung Galaxy Watch, 42mm ve 46mm olmak üzere iki farklı boyutta geliyor. 46mm’lik modeli daha büyük pil ve daha büyük ekran sunacağından daha çok ilgi toplayacak gibi.

Kare tasarıma göre, yuvarlak tasarım hem geleneksel saat tasarıma yakınlığı hemde kıyafetlerle biraz daha uyumlu olması sebebiyle daha kolay tercih ediliyor. Üstelik ilk bakıldığında teknoloji bir görünümde vermiyor. Akıllı saat gibi durmuyor.

Samsung Galaxy Watch Geleneksel saatler gibi duruyor

Cihazlarda, standart silikon kayışlar kullanılmış. Kullanımı çok rahat ve kısa sürede kolay değiştirilebiliyor. Büyük modelde 22mm, küçük modelde 20mm kayışlar takılabiliyor.

Menülerde gezerken kullanılan dönen çerçeve, dönerken tık sesi çıkarıyor. Parmak ekran görünümünü azaltacağından döner çerçeve ile gezinmek daha kullanışlı. Bu arada cihaz ayrıca dokunmatik ekran özelliğine sahip.

Samsung Galaxy Watch Ekran

Her iki modelde oldukça rahat. İki modelde 360×360 piksel çözünürlüğe sahip Super AMOLED ekrana sahip iken, büyük model 1.3 inç ekran, küçük model 1.2 inç ekran ile geliyor. Ekranı oldukça parlak ve Corning’in Gorilla DX+ camı ile korunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy S21 Ultra 5G Ön İncelemesi

Galaxy Watch, sağ tarafında iki düğmesi var. Cihazın biraz geç açılması ve 46mm olan modelin 63gr ağırlığında olmasını dezavantajları arasında sayabiliriz.

Samsung Galaxy Watch

Tizen İşletim Sitemi Nasıl?

Samsung Galaxy Watch, Tizen 4.0 giyilebilir işletim sistemini kullanırken, gücünü 1.5 GHz işlemci ve 768 MB Bellekten alıyor. Saatin çerçevesini çok hızlı çevirmedikten sonra performansında çok sıkıntı yaşamazsınız. Cihaz, bazı programlarda donuyor ve bunu aşmak için uygulamayı tekrar çalıştırmanız gerekiyor. Diğer hatası ise yandırma fonksiyonun akmaması.

Samsung Galaxy Watch

Bunların dışında Tizen işletim sistemi gayet kullanışlı. Sadece varsayılan 20 uygulamanın bildirimleri saatin sol kısmında gösterilir.  Sağ kısmında ise widget’ler yer alır. Aynı telefonlarda olduğu gibi bunları kaldırmak ve yerine değiştirmek isterseniz basılı tutmanız yeterli.

Samsung Galaxy Watch

Fiziksel olarak saatin sağ tarafına yerleştirilen düğmelerden, alttaki tek dokunma ile tüm uygulamalara erişirken, iki kez dokunarak Bixby’e erişebilirsiniz. Ayrıca sınırlı özelliklerini kullanabileceğiniz Bixby’e   “Hi Bixby” diyerek de aktif edebilirsiniz.

Galaxy Watch’ın uygulamalarından MY Day, hatırlatıcılar ve takvim olayları gibi günün planlarını görmenizi sağlar. Cihaz, Spotify ile entegre ve çalma listesini indirip oynatabiliyorsunuz.

Samsung Galaxy Watch

Saat ile gelen e-posta ve mesajlar gibi bildirimlere kolaylıkla yanıt verebiliyorsunuz.

Fitness takibi

Fiziksel aktivitelerinizi takip etmek için son derece ideal bir cihaz. Cihazda 21’i kapalı ortam egzersizi olmak üzere toplamda 39 farklı egzersizi görebilirsiniz. Saat, bisiklet, koşu ve yürüyüş gibi spor aktiviteleri otomatik olarak algılıyor. Otomatik aktiviteyi algıladıktan sonra teşvik için sayaç başlatabiliyor yada tembelliğinizi hatırlatacak “inaktif” uyarılar verebiliyor.

Samsung Galaxy Watch

Bütün yaptığınız aktiviteler için son derece memnun edici şekilde verileri size sunabiliyor. Üzerinde yerleşik kalp atışı sensörü bulunuyor ve Samsung Health uygulaması verileri görebilir ve kontrol edebilirsiniz. Cihaz, normalde her 10 dakikada bir otomatik ölçüm yapabiliyor. Aktivitelerin takibi içinde yerleşik GPS var.  Yalnız iPhone cihazların bundan yararlanamıyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy Note 10+ ve Galaxy Note 10'un fiyatları ortaya çıktı

Samsung Galaxy Watch'

Uyku ve Samsung Health uygulaması

Galaxy Watch, gece pilin sadece yüzde 4’ünü harcıyor. Rahatsız etmeyin modunda, saatin açık kalmasını ve titremesini engelliyor.

Uykunuzu izleyerek, huzursuzluk, hareketsizlik, hafif uyku ve uyku zamanında geçirilen zamanları ayırabiliyor. Bu sayede uykunuzu değerlendirebilirsiniz. Samsung Health uygulaması, düşük rakamlarda sizi daha fazla uyumalısınız diye uyarıyor.

Aynı şekilde stres izleme özelliği ile, stres seviyesini yüksek gördüğünde derin nefes almanızı önerecek bir uyarı çıkmadı. Sadece geriye doğru stres seviyelerini gösteriyor.

Cihazda bulunan “Birlikte” özelliği ile, arkadaşlarınız rekabet etmenizi sağlıyor. Kimin daha çok egzersiz yaptığını yada kalori yaktığını görebiliyorsunuz.

Samsung Galaxy Watch Pil ömrü

Pil ömrü

Galaxy Watch’ın büyük modelinde, 472 mAh pil bulunuyor. Rutin kullanımda yaklaşık 4 gün gidebiliyor. Aktif kullanımda her zaman açık ekranla 2 gün gidebiliyor. Cihazın düşük güç tasarruf moduda iyi. Bu modda, Apple Watch’lardan farklı olarak mesaj alabiliyor ve arama yapabiliyorsunuz.

Saatinizi beraberinde gelen kablosuz şarj cihazı ile yaklaşık 1 saatte şarj edebiliyorsunuz. Telefonunuzu ve saatinizi aynı anda şarj etmek isterseniz ayrı bir aparat almanız gerekecek. Bunun için Samsung’un Wireless Charger Duo’yu satın almanız gerekir.

Samsung Galaxy Watch

Sonuç olarak; 

ARTILARI;  Klasik tasarımı sayesinde gerçek bir kol saati gibi görünüyor, uzun pil ömrü, bildirimleri kontrol etmek kolay, dönen çerçeve ile menülerde dolaşmak daha kolay, doğru fitness izleme ölçümleri ve etkileyici tasarım

EKSİLERİ; Biraz ağır,  Samsung Health uygulaması biraz karmaşık, Bixby eksik ve kullanışız, Google Haritalar, WhatsApp, FB Messenger gibi üçüncü uygulamalar yok.

Samsung Galaxy Watch, gerek gerçek saate benzemesi gerek iyi tasarımı ile gerek dört günlük bir ömrü ile tercih edilebilir bir cihaz. Ayrıca parmak ile dokunarak çalışmanın yanında döner çerçevesi ve otomatik izlenen aktiviteri ile de düşünebilir.

İlginizi Çekebilir:  Samsung'dan yeni bir çıkış: Kızaklı Ekran patenti başvurusu

Cihazı, 2 yıldan fazla kullanabilirsiniz. Sonrasında pili değiştirme gereksinimi doğurabilir. Samsung, MIL-STD-810G standartlarına göre testinde 5 ATM’ye kadar s geçirmediğini söyledi.

Özellikle Samsung akıllı telefon sahipleri için eşleştirilebilecek en iyi akıllı saat. Eğer bir iPhone kullanıcısı iseniz bu saati önermiyoruz. Apple Watch’u kullanabilirsiniz.

Gelelim fiyatlarına; 

Samsung Galaxy Watch’un 46mm’lik gümüş renkli versiyonu 2.199 TL; 42mm’lik pembe altın ve gece siyahı renkli versiyonları ise 1.999 TL fiyatlardan satılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz