Anasayfa » Opencart Özel Alan Ekleme – TC Kimlik No Ekleme

Opencart Özel Alan Ekleme – TC Kimlik No Ekleme

Teknoklik Editör
Opencart Özel Alan Ekleme - TC Kimlik No Ekleme

İnternetten satış yapan firmaların büyük bir kısmı Opencart alt yapısını kullanıyor. Opencart kullanıcılarının en çok karşılaştığı sorunlardan biride sipariş esnasında TC Kimlik Numarasının alınması. Malum, fatura kesmek için, TC Kimlik Numarasının veya vergi numarasının kullanılması gerekiyor.

Opencart ile gelen standart müşteri detayları ile ilgili alanlarda TC Kimlik numarası ile ilgili bir alan yok. Bunu sizin sonradan eklemeniz gerekiyor. Normalde basit olan bu işlem için epey bir ücret isteyenler var. Şimdi nasıl yapıldığına geçelim.

Opencart Özel Alan Ekleme ve TC No Ekleme

Şuan Opencart 3.0.3.2 yapılan bu işlemi genel olarak diğer sürümlerde de aynı mantıkla yapabilirsiniz.

 • Öncelikle Opencart Admin panelinden, “Müşteriler/ Özel Alanlar” menüsüne gidin.
 • Ekran ilk boş olarak gelecektir. Üst kısımdan artı tuşuna (“Ekle“) tıklıyoruz.
 • Karşınıza boş olarak gelecek ekranı, aşağıdaki bilgilerle doldurun.
 • Doldururken dikkat edilecek hususlar:
  • Konum kısmında seçebileceğiniz 3 değer var. Hesap, Adres ve Ortak. Bunlarda birini seçmelisiniz. Burada girdiğiniz Özel Alan, bu seçtiğiniz yerde gözükecektir. Konum seçeneğini “Adres” olarak ayarlamanızı tavsiye edeceğiz. Çünkü “Hesap” konumu, müşterilerin sitenize üye olup bilgilerini girdikleri yerdir. Burada hemen TC Kimlik numarasını istemeniz kişilerde ters etki yaratabilir. O yüzden kullanıcıların ürünleri sepete atıp sipariş verecekleri son aşama olan “Adres” kısmında istemeniz daha mantıklı olacaktır.
  • “Türü” kısmı ise “Metin” olarak ayarlanmalıdır. Karşı tarafta bilgi girmesini isteyeceğimizde bu şekilde ayarlamamız gerekecektir.
  • TC Kimlik numarası zorunlu olduğundan “Gerekli” kısmı işaretli olmalıdır. Buradaki “Bireysel” mağazamızın adıdır.
  • “Değeri” kısmı, ekranda sabit olarak çıkmasını istediğiniz yazının girildiği yerdir. İlle de TC Kimlik Numarasını vermek istemeyen kişilerde çıkabilir. İsterseniz burayı sabit “11111111111” olarak ayarlayabilirsiniz. Girmek istemeyenler böyle bırakabilir direk geçebilirler.
  • “Sıralama” kısmında ise girdiğiniz özel alan değerinin kaçıncı sırada çıkmasını istediğinizi belirtiyorsunuz.
 • Tüm bilgileri girdikten sonra “Kaydet” tuşuna basıp işlemi sona erdiriyoruz.
İlginizi Çekebilir:  Twitter'dan gelen mailleri kapatma

Sipariş Ekranı

Müşterileriniz almak istedikleri ürünleri sepete atıp, “Kasaya Git” dedikten sonra, karşılarına adres girecekleri aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda da daha önce eklediğimiz “TC Kimlik Numarası” göreceksiniz.

Ekranda da gördüğünüz gibi, “TC Kimlik Numarası” özel alanına ilave olarak, “Vergi Dairesi” alanını ekledik. Müşterileriniz arasında firmasına fatura kesmek isteyenler olabilir. Bu alanda standart opencart alanlarında yok. Onu da sizin eklemeniz gerekiyor. “TC Kimlik Numarası” eklediğimiz gibi onu da kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

Fırat YAMAN Eylül 24, 2023 - 11:57 am

Teşekkür’ü borç bilir. İyi Çalışmalar dilerim.

Yanıtla

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku