Anasayfa » LG’nin Yeni Katlanabilir Telefonu Ortaya Çıktı. Huawei Mate X’e Çok Beziyor

LG’nin Yeni Katlanabilir Telefonu Ortaya Çıktı. Huawei Mate X’e Çok Beziyor

Teknoklik Editör

2019 yılı katlanabilir ekranların gündem olduğu yıldı. Kullanıcılar en arasında çok merak edilen ve konuşulan bir konuydu. Bu yıl kullanıcıların merakını ilk gideren firmalar Samsung ve Huawei idi. İlk ürünlerini 2019’da satışa sundular.

Bir çok firmanın bu alandaki çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki yıl daha fazla katlanabilir ekranlı telefonlar göreceğimiz kesin. Bu firmaların en başında da Güney Kore’li LG geliyor.

LG firması eskisi gibi popüler değil. Daha önce ürettiği cihazlarda yaşadığı sorunlardan dolayı pazardaki payı epey düştü. Artık bu gidişe dur demek istiyor ve akıllı telefonlara ciddi önem veriyor. Bu konuda ki çalışmalarını yoğunlaştırdı. 

Bu çalışmalar sonucunda LG firması, yeni katlanabilir telefon çözümleri için patent başvurularında bulundu. Bu patentler arasında kalemli katlanabilir cep telefonları, flip-type katlanabilir telefonları, yukarı,sol ve sağa katlanabilir telefonları vb. LG Mayıs 2019’da Lahey Uluslararası Tasarım Sistemine bir tasarım patenti sundu. Ancak resmi olarak 29 Kasım 2019’da “Smartphone” adı altında yayınlandı.

LG’in üzerinde çalıştığı ve patentini aldığı yeni model, Huawei’nin Mate X‘e çok benziyor. Neredeyse birebir aynı. 

LG’nin katlanabilir ekranlı yeni telefonuyla ilgili net bir bilgiye sahip değiliz. Eldeki veriler telefonun daha çok görünümünü ile ilgili detaylar. Detaylardan bahsedecek olursak;

Cihaz katlandığında, ekran dışarıdadır, yani ikinci bir ön ekrana gerek yoktur. Esnek ekran önden arka tarafın tamamına sağ tarafa doğru uzanır. Solda hala küçük bir çerçeve var. Ortada iki yaylı bir menteşe yerleştirilmiş. Telefonu açarken, ekranı biraz açmanız gerekir, bundan sonra yaylar cihazı katlanmamış konumda tutar. 

Cihaz bir kalemle donatılmış olabilir. Ek olarak, büyük ihtimalle LG’nin katlanabilir akıllı telefonunda birden fazla kamera bulunacak. Kameraların yerleşimi konusunda net bir bilgi netlik yok, görsellerde de gösterilmemiş. Ancak patent açıklamasında iki olasılık belirtilmiş. LG, matrix kurulumu veya stereoskopik kurulumdan birini  seçilebilir. 

İlginizi Çekebilir:  LG'den Bir İlk: Çift Hz'li Oyun Monitörünü Duyurdu

Katlanabilir ekranın çalışması

Katlanabilir akıllı telefon açıldığında, kullanıcı arayüzü otomatik olarak ayarlanır. Kullanıcılara başlangıçta iki başlangıç ​​ekranı sunulur. Ortada ise, sık kullanılan uygulamaların simgeleri gösterilir. Kullanıcılar, simgeler arasında gezinebilir ve onları beğenilerine göre ayarlayabilirler. 

Kullanıcı açtığı uygulamayı ister sağ ekranda ister sol ekranda gösterilmesini sağlayabilir. İstenirse tek tıklamayla tam ekranda açabilir. Mesela bir video izlemek için tam ekrana ihtiyaç duyulduğunda çok kolay bi şekilde tam ekrana geçiş yapılabilir.  

LG’nin yeni katlanabilir akıllı telefonunun ne zaman lansman yapılacağı ve fiyatının ne olacağı bilinmiyor. Ancak önümüzdeki yıl başında tanıtılması bekleniyor.  Yani LG’nin yeni telefonuyla tanışabilmemiz için 2020 yılını beklememiz gerekecek.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku