Android mobil işletim sistemi 10. yaşına girdi

0
431

Şu günlerde 10.yılını kutlayan Google’ın mobil Android mobil işletim sistemi Android, ilk versiyonunu 23 Eylül 2008’de çıkarmıştı. Google, aradan geçen bu süre zarfında 16 farklı Android sürümü çıkarırken, akıllı telefon pazarın da yüzde 86’sına hitap eder hale geldi.

Android, 2011 yılına gelindiğinde 3 yıl gibi kısa bir sürede akıllı telefon pazarının yaklaşık yarısına ulaşmış oldu. 2012 yılı ve sonrası yıllarda ise başta iOS işletim sistemi olmak üzere bir çok rakibi ile arasını iyi açtı.

Araştırma kuruluşu Gartner’ın gelen verilerine göre Android işletim sistemin de etkisiyle, 2014 yılı akıllı telefon satışlarının 1 milyarı aştığı görüldü. 2017 yılında ise 1.5 milyar adet eşiği aşıldı. Bu adetin yaklaşık 1 milyar 321 milyonu Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlardan oluşuyordu.

TATLIDAN VAZGEÇMİYOR

Android’in Eylül 2008’de ilk çıkardığın versiyona bir isim vermemişti. Fakat bir yıl sonra çıkan ikinci Android sürümüne Petit Four adı konuldu.

Google, daha sonra gelecek yıllarda ise, alfabetik sırayı takip ederek, her yıl bir tatlı yada şekerleme ismi koyulacaktı. Bu geleneği ilk olarak Nisan 2009 yılında çıkardığı Cupkake sürüm adı ile başlatacaktı. En son gelinen nokta, geçen yıl Oreo ve bu yıl Ağustos ayında yayınlanan Pie sürüm adı oldu.

EN ÇOK HANGİSİ KULLANILIYOR?

Android mobil işletim sistemi sürümlerinde, güncel kullanım oranlarına göre mevcut aktif cihazlarda en büyük payı yüzde 30.8 ile Android Nougat (7.0 ve 7.1) alıyor. Bu sürüm 2016 yılında çıkmıştı.

2015 yılında çıkan Android Marshmallow ise yüzde 22.7’lik oranla ikinci sırada yer alıyor.

Geçen yıl ortalarında çıkan Android Oreo (8.0 ve 8.1) ise bir yılda yaklaşık Android cihazların yüzde 14.6’sına ulaştı.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Katlanabilir Ekranlı Akıllı Telefon ile İlgili Yeni Detaylar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz