Anasayfa » Japonya’da, 6G Teknolojisi İçin Çalışmalara Başladı

Japonya’da, 6G Teknolojisi İçin Çalışmalara Başladı

Teknoklik Editör
Japonya'da, 6G Teknolojisi İçin Çalışmalara Başladı

Nikkei’nin geçtiğimiz haftalarda paylaştığı bir bilgiye göre, Japonya 2030 yılına kadar 5G’den 10 kat daha hızlı 6G teknolojisine geçmek için kapsamlı bir çalışma yürüttüğü ortaya çıktı.

Raporda Finlandiya, Güney Kore ve Çin’inde 6G teknolojisini araştırmaya ve yatırım yapmaya da başladığını belirtti. Japonya’nın 5G teknolojisine geçişleri şaşırtıcı derecede yavaş olmuş ve 6G’ye yönelik erken çalışmalar ile aradaki mesafeyi kapatmayı umuyor.

Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı, ocak ayında devlet yetkililerininde katılacağı  hükümet-sivil araştırma ekibi kuracak. Tokyo Goshinjin Üniversitesinde Genel İşler Bakanı Takao Sanae’nin doğrudan gözetimi altında çalışacak araştırma ekibinde Toshiba ve NTT’den de ilgili kişiler katılacak. Haziran ayına kadar sürecek bu çalışmalarda, 6G’nin performans hedefleri ve politik destekleri konuşulacak.

6G teknolojisi geleceği yeniden şekillendirebilir

Japonya, 6G’nin araştırma ve geliştirilmesine 2.03 milyar dolar yatırım yapmayı düşünüyor. Yeni teknoloji, 5G teknolojisinden 10 kat daha iyi hız sağlaması bekleniyor.

Japon yetkililer, 6G ile teknolojinin çok ileri seviye gideceğini düşünüyor. 6G teknolojisi ile insanlar, kendi 3 boyutlu görüntülerinin uzaktaki konferans salonlarında veya sınıflarda yer alabilecek. Ayrıca robot teknolojisinde büyük gelişmelerin olacağı ve robotların insanların bir çok işlerini yapabileceklerini belirtiyorlar.

6G teknolojisi ile ilgili diğer ülkelerde hareket etmeye başladı. Çin devleti, Kasım 2019’da , 6G Teknolojisi için iki adet Ar-Ge kurumu kuracağını duyurmuştu. Finlandiya Üniversiteleri ve resmi kurumlarda bu konuda Ar-Ge çalışmalarını başlattılar. Güney Kore’de ise, LG ve Samsung firmaları, 2019 yılında araştırma merkezlerini kurdular.

İlginizi Çekebilir:  Kayar Ekranlı Oppo X 2021'in Videosu Ortaya Çıktı

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku