Huawei Mate 40 Pro’nun 5 Arka Kameralı Tasarım Patenti Ortaya Çıktı

0
346

Çinli Huawei firması, 2020 yılında Mate serisinde yeni modeller çıkarmayı planlıyor. Bu modellerden biride üst segment akıllı telefon Mate 40 Pro’dur.

Huawei tarafından Alman patent ajansı DPMA’ye sunulan bir tasarım patenti, Mate 30 Pro modeline benzer tasarıma sahip. Huawei Mate 40 Pro’nun teknik detaylarıyla ilgili fazla bir şey ortaya çıkmasa da arka kamera tasarımı ile ilgili bilgiye sahibiz. Önceki modellerden farklı olarak cihaz fazladan bir kamera ile geliyor.

Tasarımda görüldüğü gibi, Huawei Mate 30 Pro’daki gibi dörtlü kamera kuruluma ek olarak ortalarına ekstra bir kamera daha eklenmiş. Bu kameranın henüz ne amaçla kullanılacağı belli değil.

Ayrıca cihazın ön tasarımında ise, üç kamera olduğu gözüküyor. Sonuç olarak, Huawei Mate 40 Pro’nun arkada beş kamera önde üç kamera toplamda sekiz kamera ile karışımıza çıkacağa benziyor.

Kamera tasarım patentinin ortaya çıktığı Mate 40 Pro, 2020 yılının son çeyreğinde piyasaya sürüleceği ön görülüyor.

Penta Kamera Kurulumlu Akıllı Telefonlar Piyasada Mevcut

Akıllı telefon markaları, gün geçtikçe daha fazla sensör ve çözünürlüğü bir araya getirmeye devam ediyor. Beşli kamera kurulumu bir ilk değil. Piyasada şuan bu kamera dizilimine sahip akıllı telefonlar mevcut. Bunların başında, Xiaomi Mi Note 10, Mi Note 10 Pro ve Nokia 9 PureView geliyor. Xiaomi Mi 10 serilerinde 108 MP’lik ana kameranın yanında ultra geniş açılı, derinlik algılayıcı, makro ve telefoto sensöründen oluşan beşli kamera sistemine sahip.

Nokia 9 PureView modelinde ise, beş adet 12MP sensöre sahip kamera dizilimi ile geliyor.

Huawei’nin patentini aldığı Mate 40 Pro’nun, arkadaki beş kamera ve öndeki 3 kamera kurulumunda hangi sensörün ne tür özelliğe sahip olacağı henüz bilinmiyor. Bu bilgileri ürün lansmanının yapılmasıyla öğrenebileceğiz. Fakat kamera özelliklerinin önceki model Mate 30 Pro ile aynı olacağı düşünülüyor. Mate 30 Pro’nun kamera özelliklerini hazırlayacak olursak;

  • 40 MP’lik birincil ana kamera
  • 40MP’lik ultra geniş açılı lens
  • 8MP’lik telefoto sensörü
  • 3D ToF derinlik algılayıcı lens
İlginizi Çekebilir:  Huawei P30 Pro incelemesi

Mate 30 Pro, DxOMark tarafından piyasadaki en iyi kameraya sahip  akıllı telefon olarak değerlendirilmişti. Yalnız, Huawei’nin ABD ile yaşadığı sorunlardan dolayı pek çok piyasaya ulaşamadı ve pazar kaybı yaşadı.

Şu anda, Mate 30 Pro’nun halefinden neler bekleyeceğimizi ve piyasalarda nasıl bir talep toplayacağını bilmek zor. Dört gözle bekleyeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz