Elon Musk, Mars Yolcuları için Ödeme Kolaylığı Sağlayacak Sistemi Açıkladı

0
373

SpaceX CEO’su Elon Musk’un en büyük hayali, 2050 yılına kadar Mars’ta insan kolonileri kurulmasını öncülük etmek ve uzay turizmini mümkün hale getirmek. 

Mars’a yolculuk sadece belirli bir zengin kesime hitap eden oldukça pahalı bir seyahat.  Bu seyahatin, uzay gemisi ile gidiş dönüş biletlerinin yaklaşık 500.000 dolar olacağı düşünülüyor. 

Elon Musk, 17 Ocak’ta attığı tweette, “İsteyen herkesin gidebileceği şekilde yapılmalı, parası olmayanlar için uygun krediler mevcut olmalı.”  diye yazdı.

Mars Seyahati Ne Kadara Mal Olacak?

Bu seyahat için oldukça ciddi bir mali güç gerektiriyor. İlk hesaplamalarda 500 bin usd olarak planlanan bu seyahatin Musk’a göre zamanla Amerika’da bir daire fiyatına düşebileceğini söylüyor. Buda yaklaşık olarak 200.000 dolar yapıyor. Fakat asıl hedeflerinin bu seyahati 100 bin dolara kadar çekebilmek. 

Ayrıca 2050 yılında Mars’ta şehir kurulması amaçlanıyor. Musk, şehri geliştirmenin de 100 milyar dolar ile 10 trilyon dolar tutabileceğini ileri sürüyor. 

Musk, Mars’a yapılacak bir seyahatin masrafı Amerika’daki bir ev fiyatı kadar tutacağını söylüyor ama ikisi aynı şey değil. Aldığınız evi daha sonra satabiliyorsunuz fakat Mars biletini satmanız mümkün değil. 

Ev kredileri bir taşınmaz için veriliyor ve uzun sürelidir. Herhangi bir hizmet için ise bu şekilde kredi verilmeyebilir. 

Ayrıca krediyi ödemek için çalışabiliyorsunuz ve ödemeye yardımcı olması için gerektiğinde evinizin getirisini kullanabiliyorsunuz. Mars’a seyahat için kredi kullanıp, dünyada geri geldiğinizde çok daha kötü bir finansal durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Musk, kredi geri ödemesi yapmadığınız takdirde ne olacağını açıklamadı. 

Mars’a Kaç Kişi Gidecek?

Mars seyahatinin şartları, Musk’ın önerdiği kredili ödeme sistemine gelecek taleplere bağlı.  Musk’ın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “paslanmaz çelik gemi Starship ile her seferinde 100 kişi taşıyabilen günde üç uçuş hedeflediklerini” söyledi. Yani 10 gemi ile yılda 1000 seferde bir megatron gönderileceğini gösterir. 

İlginizi Çekebilir:  Elon Musk, Tesla'nın 250.000 Cybertruck siparişi aldığını söyledi

Musk, 16 Ocak’ta attığı tweette “Hayatın çok düzlemli olması için yörüngeye dönecek megatonlar gerekiyor” diye yazdı. 

Bu planı azda olsa sınırlayacak bir neden ise iki gezegenin zaman içindeki pozisyonudur. Dünya ve Mars 26 ayda bir en yakın pozisyonu alıyor. Musk, her 26 ayda bir 30 günlük boyunca 1000 geminin Mars’a gidebileceğini ileri sürüyor. Buda Mars’a 100.000 insan götürmek demek. 

Mars yolculuğu ilk başlarda zengin kişilerin ilgisi çekecektir. Fakat zamanla bu seyahate katılanların sayısı arttıkça Mars yolculuğunun bir özelliğinin kalmadığını düşünenler artacaktır. 

Krediyi nasıl geri ödersiniz?

Diyelim ki krediyi çektiniz Mars seyahatine çıkacaksınız. Krediyi geri ödenmenin bir yolununda bulunması gerekiyor. Musk’ın bu konuda da bir önerisi var. Mars’ta kurulacak olan şehirde pizzacıdan demir dökümcülere kadar bir çok iş olanağı olacağı belirten Musk; yolcuların bu işlerde çalışarak para kazanabileceklerini ve kazandıkları ile çektikleri kredileri ödeyebilecekleri bir sistem önerisinde bulundu.  

Musk’ın bu fikirleri bilim kurgu filmlerini andırıyor. Sizde Mars yolculuğu hakkında ne düşünüyorsunuz. Sizce bir gün Mars’a gidilip anlatıldığı gibi şehirler kurulabilecek mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz