Birleşik Arap Emirlikleri Uydusundan İlk Mars Fotoğrafları

0
153

Büyük teknoloji yatırımları ile bilinen Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Mars’a gönderdiği ilk uydusu Hope (Umut) başarılı bir şekilde Mars yörüngesine yerleşti. BAE bunu yapabilen ilk Arap ülkesi oldu.

Son yıllarda, Çin ve ABD arasında büyük kapışmalara sebep olan uzay yarışına, geçtiğimiz yıl Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmuştu.

Uzay konusunda araştırmalar yapan ve Mars görevi içi bütün hazırlıklarını tamamlayan BAE, geçtiğimiz yıl 19 Temmuz’da kızıl gezegene ilk uydusunu fırlatmıştı. Japonya’nın Tanegaşima Uzay Merkezi’nden H-2A roketiyle Mars’a gönderilen 1,3 tonluk gözlem uydusu, BAE’nin ilk insansız uzay aracı olmuştu.

BAE’deki Muhammed bin Reşid Uzay Merkezi’nden yapılan açıklamada uydunun yörüngeden merkeze sağlıklı sinyaller gönderebildiği ve yörüngeye başarılı şekilde ulaştığı ifade edildi. BAE, uydusu Hope’nin, Mars yörüngesine ulaşmasını canlı olarak yayınladı.

İlk Fotoğraf Geldi

Birleşik Arap Emirlikleri'nin uzay aracı Hope'un (Umut) Mars'a ait ilk fotoğrafı

BAE’nin uzay aracı Hope (Umut) Mars yörüngesine yerleştikten sonra çektiği ilk Mars fotoğrafları Dünya’ya gönderdi.

Hope, ilk fotoğrafını gezegene 25 bin km uzaklıktan çekti. Fotoğrafa bakınca, sol üst köşesinde Mars gezegenin kuzey kutbu görülüyor. Orta kısmında ise Olympus Mons dağı, gölgenin bitiminde ise Terminatör adlı dev volkanik dağ gözüküyor.

Az yukarılarında da sıra halinde dizilen üç volkan gözüküyor. Bular sırasıyla Ascraeus Mons, Pavonis Mons ve Arsia Mons.

Uzay aracı gezegenin yüzeyine iniş yapmayacak. Gezegene en yakın 1000 km ile 50 bin km’lik mesafede görev yapacak ve Mars’ın atmosferini detaylı bir şekilde inceleyerek, hava durumu ve iklim değişikliği üzerinde çalışmalar yapacak.

Umut uydusunda yer alan yüksek çözünürlüklü kameralarla, Mars yüzeyi fotoğraflanacak ve su buzulları aranacak.

BAE’ye yaklaşık 200 milyon dolara mal olan Umut uydusu, Mars’ta yaptığı incelemelerle bilim insanlarına çok değerli veriler sunacağı ve gezegenin iklimsel değişimleri ve yaşam hakkında geleceğe ışık tutacağı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Bilim Adamları, Teknolojiyi Kullanarak 3000 Yıllık Mumyayı Konuşturdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz