Anasayfa » Bilim Adamları, Teknolojiyi Kullanarak 3000 Yıllık Mumyayı Konuşturdu

Bilim Adamları, Teknolojiyi Kullanarak 3000 Yıllık Mumyayı Konuşturdu

Teknoklik Editör
Bilim Adamları, Teknolojiyi Kullanarak 3000 Yıllık Mumyayı Konuşturdu

Hiç merak ettiniz mi? Eski antik Mısır’a ait bir Mumya bugün konuşabilseydi nasıl bir ses çıkarırdı acaba? Bilim adamları bir dizi bilimsel deneyler sonucunca bu sorunun yanıtı bulundu. Ancak düşündüğümüz gibi çok şaşırtıcı ve bir sonuç ortaya çıkmadı. 

3 bin yaşındaki bu mumyanın sesi, CT tarayıcıları, 3D yazıcı ve bir ses sentezleyicisi kullanılarak yeniden oluşturuldu. Yapılan bu deneyin sonuçları olduğu gibi Scientific Reports‘ta yayınlandı. 

Aklınızdan geçiyordur. Bilim adamlarının neden böyle bir şeyler uğraşıyorlar. Mumyaların dirilip inlemek gibi durumları yok. Ancak, çalışmanın yazarlarından John Schofield, kendisinin ve meslektaşlarının bu deneyi sadece geçmişteki bir sesin yeniden oluşturulup oluşturulamayacağını görmek için yaptıklarını söyledi. Bu nedeninde kendilerince yeterli olduğunu belirtti.  

İngiltere’deki York Üniversitesi’nden arkeolog Schofield, geçmiş kültürler hakkındaki anlayışımızı geliştirmek ve geçmişteki bir sesi yeniden oluşturup oluşturamadığımızı görmek istedik. Bununla birlikte müze gibi yerlerde, insanların geçmiş ile ilgili iletişimleri sağlamak ve deneyimlerini zenginleştirmek sebeplerinin arasında. 

Her insanın ses yolu benzersizdir ve farklı sesler üretir. Bilim adamları bu deneyde, eski antik Mısırlı Nesyamun adında bir rahibin ses yolunun boyutlarını yeniden canlandırmaya çalıştılar. Antik Mısır’daki inanışa göre öbür dünyaya geçiş için kullanılan mumyalama Nesyamun vücudu için de kullanılmış. Ayrıca Schofiled, mumyalama sayesinde, Nesyamun’un ses yolunun, yumuşak dokusunun ve göğüs boşluğunun korunduğu belirtti. 

Dikkat çekici şekilde korunup günümüze kadar gelen bu yapının deneye kullanmak için yeterli fiziksel bütünlüğe sahipti. Tahrip edici olmayan CT tarayıcıdan elde edilen veriler, 3D yazıcısı yardımıyla, mumyanın ses yolunun bir kopyası yapıldı. Elde edilen kopya ses yolu, ses yolu organı adı verilen yapay bir gırtlakla birleşildi. Araştırmacılar en sonunda İngilizce dilince “bed” ve  “bad” arasında yakalanan bir sesi çağrıştıran tek bir sesli harf benzeri bir ses üretildi. 

İlginizi Çekebilir:  Bostan Dynamcics Robotları Dans Ederek Hünerlerini Gösterdiler
Bilim Adamları, Teknolojiyi Kullanarak 3000 Yıllık Mumyayı Konuşturdu

Doğru söylemek gerekirse çıkan ses oldukça az ve ve Mısırlı bir rahipten bu şekilde görünmez. Ama simülasyon olduğu için kimse ile tartışılamayacak.

Schofield, “ilerde daha fazlasını yapabilmek için bilgisayar kullanıp konuşma cümlelerini ortaya çıkartmaya çalışacağız” dedi.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku