Anasayfa » Yatmadan Önce Akıllı Telefon Kullanırken Bir Kez Daha Düşünün

Yatmadan Önce Akıllı Telefon Kullanırken Bir Kez Daha Düşünün

Teknoklik Editör
Yatmadan Önce Akıllı Telefon Kullanırken Bir Kez Daha Düşünün

Hem diyet hem de egzersiz, tip 2 diyabet tedavisinde önemli yeri vardır. Uzmanlar, kandaki şeker seviyesini doğru olarak koruyabilmek için dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanında düzenli fiziksel aktivitelerin de yapılmasını öneriyor. 

Tip 2 diyabet, vücudun kandaki şeker miktarının kontrolünü kaybediyor. İnsülin, vücut tarafından üretilen bir hormondur ve kan şekeri düzeylerini düzenlemekten sorumludur. Tip 2 diyabet, pankreas yeterince insülin üretemediğinde veya vücut hücreleri insüline tepki vermediğinde meydana gelir. Yakın yapılan araştırmalarda, gece uykudan bir saat önce akıllı telefon veya tablet kullanmanın, şeker seviyelerinde ani bir artışa neden olduğu bulunmuştur.

Physiology & Behaviour dergisinde yayınlanan çalışmada, kandaki şeker seviyesinde ki artışın yatmadan önce elektronik cihazlardan gelen yapay ışığa maruz kalınması nedeniyle meydana geldiğini gösteriyor. 

Yatmadan Önce Akıllı Telefon Kullanırken Bir Kez Daha Düşünün

Daily Express tarafından alıntılanan, Columbus’taki Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde doktora araştırmacı olan Kathryn Russart “zararsız olduğunu düşündüğünüz seviyelerde bile , geceleri ışığa maruz kalmak bir dizi sağlık sorununu tetikleyebilir. Gece ışık, çevresel bir endokrin bozucu” açıklamasında bulundu. 

Vücudun doğal ritminin 24 saatlik güneş günlerine göre programlanmış. Bu düzen, vücudun endokrin dokularda düzenli hormonal ritmini yönetmesine yardımcı olur. Bu düzene alışmış olan beyin, geceleri ışığa maruz kalındığında, iç saat bozulmakta ve uykuya dalma zorlaşmakta ve vücutta şeker artışını tetikleyen değişikliklere maruz kalınmaktadır. 

Yatmadan önce, telefon, tablet ve tv’leri kullanmak vücuda 40 lux ışığa maruz bırakıyor.  Vücudun doğal ritminin bozulmaması için geceleri bu oranın 5 lux den fazla olmaması gerekiyor. 

Yatmadan Önce Akıllı Telefon Kullanırken Bir Kez Daha Düşünün

Hayatımızda büyük yer kaplayan bu elektronik cihazlardan uzak durmak çok zor. Hemen hemen çoğu insan gece bu cihazların ışıklarına maruz kalıyor. Hayatımızdan çıkaramayacağımıza göre zararı aza indirmemiz gerekiyor. Bunun için, Columbus’taki özel pratikte endokrinolog olan Elena Christofides’in önerisini dikkate almamız lazım. 

İlginizi Çekebilir:  Cep Telefonu Bataryaları Tehlike Saçıyor! Uzmanlar Uyarıyor!

Önerisinde, “Elektronik cihazlardan gelen mavi ışığa maruz kalmamanız için mavi ışığı engelleyen gözlükler kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem, gözlükleri akşam yemeği saatinde takıp, bilgisayar, akıllı telefon, tablet veya TV’ye bakarken kullanmaya devam etmektir.” dedi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku