Anasayfa » Google’dan Web Sitenizi Tekrar Taramasını İsteme

Google’dan Web Sitenizi Tekrar Taramasını İsteme

Teknoklik Editör
Google'dan Web Sitenizi Tekrar Taramasını İsteme

Web sitenizdeki bir sayfaya düzenleme yaptıysanız yada bir sayfa eklediyseniz Google’dan sayfanın yeniden dizine eklemesini isteyebilirsiniz. Bunu aşağıdaki yöntemlerden biri ile yapabilirsiniz. Fakat yönetmediğiniz URL’ler için dizine ekleme isteğinde bulunamazsınız.

Google ‘un taraması, birkaç gün ile birkaç hafta arasında zaman alabilir. Bunun için acele etmeyip sabırlı olup beklemek lazım.

Tarama isteğinde bulunmak, URL’nin hemen veya ileride dizine ekleneceğini garanti etmez. Sistemlerimiz, yüksek kaliteli ve yararlı içeriğin hızlı bir şekilde dahil edilmesine öncelik verir.

URL Denetleme Aracı’nı kullanma (yalnızca birkaç URL)

URL sayınız az ise, tek tek URL’lerin taranmasını istemek için URL Denetleme aracını kullanabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için Google Search Console’a giriş yapmanız gerekiyor.

Tek tek gönderilen URL’ler için bir kota olduğunu ve aynı URL için birden fazla yeniden tarama isteğinde bulunmanın URL’nin daha hızlı taranmasını sağlamayacağını unutmayın.

URL denetimi için Google Search Console üst kısmında bulunan arama çubuğunu kullanıyoruz.

Üst kısımda yer alan arama alanına denetlenmesini istediğiniz URL’leri yapıştırıp enter tuşuna basın.

URL’yi yeni eklediyseniz büyük ihtimalle aşağıdaki gibi “URL Google’da yok” mesajı ile karşılaşacaksınız. Dizine ekleme isteğinde bulunmak için sağ kısımda çıkan “Dizine eklenmesini iste” yazısına tıklamanız gerekmektedir.

Ekrana işlem yapılıyor diye mesaj çıkacaktır. Kısa bir süre sonra karşımıza çıkan aşağıdaki mesaj ekranına “Anladım” yazısına tıklayıp işlemi sonlandırmış oluruz.

Aynı yöntemle taramasını istediğimiz URL’leri bu kısma yazarak isteklerde bulunabilirsiniz.

Site haritası gönderme (aynı anda birçok URL)

Çok sayıda URL’niz varsa bunu tek tek yapmak çok zor olacaktır. O yüzden bu işlemi site haritası kullanarak yapabilirsiniz. Site haritası, Google’ın sitenizdeki URL’leri keşfetmesi için önemli bir yöntemdir. Sitenizi yeni kullanıma sunduysanız veya yakın zamanda bir site taşıma işlemi gerçekleştirdiyseniz bu çok faydalı olabilir. 

İlginizi Çekebilir:  Google Takviminizi Başka Bir Kullanıcıyla Paylaşma

Google’a güncel site haritamızı eklemek için, Search Consol’e giriş yapıp sol kısımdaki menülerden “Site Haritaları” seçeneğine tıklamalısınız. Karşımıza daha önceden gönderilen site haritaların listesinin olduğu ekran çıkacaktır.

Ekranın hemen üst kısmında yer alan kısma web sitemizin güncel site haritasının URL’sini girmelisiniz. URL’yi girdikten sonra Gönder tuşuna tıklayarak işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku