Anasayfa » DxOMark, akıllı telefonların pillerini test etmeye başladı

DxOMark, akıllı telefonların pillerini test etmeye başladı

Teknoklik Editör
DxOMark, akıllı telefonların pillerini test etmeye başladı

Fransız analiz firması DxOMark, daha çok akıllı telefonların kamera testleri ve incelemeleri ile tanınır. Ayrıca son bir kaç yılda ekran performansı ve hoparlör testleri ile de karşımıza çıkmışlardı. Gün geçtikçe inceleme ağını genişleten analiz firması DxOMark, şimdi de akıllı telefonların pillerini de test etmeye başladı.

Diğer testlerde olduğu gibi yeni pil performans değerlendirmesinde DxOMark’a göre 100’e yakın pil parametresine bakıldı. Ayrıca testlerde geçen sürenin her cihaz için yaklaşık 150 saat kadar sürdüğü belirtiliyor. Bu parametreler daraltılarak üç önemli bileşene indirildi. Bunlar pil özerkliği, şarj etme ve verimlilik. Bu üç bileşen performansa göre her pil için bir puanın ortaya çıkmasına sebep oluyor. Puan hesaplamasında özerklik % 50, şarj etme % 33 ve verimlilik % 17 oranlarında etki yapıyor.

DxOMark tarafından yapılan ilk pil testinde 17 akıllı telefon değerlendirildi. Açıklanan listede ilk sırayı 7.000mAh pil kapasiteli Samsung Galaxy M51 aldı. Onu, 86 puanla Wico Power U30 ve 81puanla OPPO Find X3 Neo takip etti.

DxOMark batarya performansı listesinde Apple sürpriz yaparak, iPhone 12 Pro Max cihazı ile dördüncü sırada yer buldu. 3687 mAh bataryası ile 78 puan alan iPhone 12 Pro Max önemli bir sonuç elde etti. Apple, yıllardır süre gelen batarya problemini iPhone 12 Pro Max ile çözmüş gibi görünüyor.

DxOMark’ın akıllı telefonların pillerini test etmeye başlaması kullanıcılar arasında da büyük bir memnuniyet oluşturdu. Kamera testleri ile kullanıcıların tercihlerinde büyük bir etki yapan analiz firması DxOMark, pil testleri ile de ilgi odağı olacağa benziyor. İlk olarak yaptığı akıllı telefonların pilleri testinde 17 cihaz kullanıldı. DxOMark’ın ileriki zamanlarda daha kapsamlı bir akıllı telefon listesi sunmasını bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy Note 10+ ve Galaxy Note 10'un fiyatları ortaya çıktı

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku