Xiaomi, Sarmal Ekranlı İki Yeni Akıllı Telefonun Patentini Aldı

0
288

WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Birliği) tarafından Xiaomi’nin iki yeni akıllı telefon patenti yayınlandı. Bu yeni patentler, Xiaomi’nin esnek bir ekrana sahip bir akıllı telefon için daha yaratıcı fikirlere sahip olduğunu gösteriyor. Bu iki yeni model katlanabilir değil, ancak ekran arkaya kadar uzanıyor. 

LetsGoDigital, patent başvurusu yapılan yeni akıllı telefonların taslak halini resmederek ortaya çıkardı. Her iki modelde bir çok yenilikleri ön plana çıkarıyor. 

Cihazlardan ilki (Model A), ekranın telefonun sol tarafından arkaya doğru uzandığı neredeyse tam ekran bir tasarıma sahip. Bu görüntüsü Xiaomi’nin Mi Mix Alpha modeline benziyor. Aralarındaki fark, Mi Mix Alpha’nın ekranı telefonun her tarafını sarması. Bu cihazda ise sadece bir tarafını sardığı görülüyor. Diğer kısmına ise kameralar konulmuş. Bu görüntüsü ile Huawei Mate X’in katlanmış haline benziyor.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi, cihazın arka sol kısmında üçlü kamera sisteminin monte edildiği dar bir bant eklenmiş. Ön tarafa bakıldığında sarmalın başladığı sağ taraf, üst ve altta eşit olan ince bir metal çerçeveyi görüyorsunuz. 

İkinci tasarım (Model B) ise, telefonu farklı yönde saran bir ekran yapısına sahip. Ekranın, üstten arkaya doğru uzanan esnek bir yapısı var. Bu cihaz çok şık görünüyor ve neredeyse tamamen ekran yüzeyinden oluşuyor. Arka kısımda ise ekran deliğine yerleştirilmiş üçlü kamera ile geliyor.  

Ön alt kısmın çerçeve kenarlığı arkadaki kısımdan daha incedir. Muhtemelen o kısma sensörler ilave edilecektir. 

Her iki tasarımda da ön tarafta kamera görünmüyor. Telefonlar tamamen ekranla kaplı olduklarından ana kamerası aynı zamanda selfie kamerası olarak kullanılıyor. Ayrıca cihazların tasarımlarında yan tuşlar ve bağlantı noktaları görünmüyor. Atlanmış olabilir. Bu ayrıntılar daha sonra eklenebilir. 

Samsung, geçtiğimiz yıl buna benzer bir akıllı telefonun patentini almıştı. Xiaomi’nin patentini aldığı bu yeni modelleri piyasaya sürüp sürmeyeceği henüz belli değil. 

İlginizi Çekebilir:  Samsung Bu Girişi Tüm Telefonlarından Kaldırmaya Hazırlanıyor

Önümüzdeki yıllarda mobil cihazlarda esnek ekranlar giderek daha çok kullanılacaktır. Şuan fiyatları yüksek olsa da, zamanla bu tür akıllı telefonlar ucuz hale gelecektir. Bu yüzden, 2020 yılında ne tür akıllı telefon modelleriyle karşılaşacağımızı merakla bekliyoruz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz