Anasayfa » WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?

WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?

Teknoklik Editör
WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?

Bu yazımızda WordPress category yazısını nasıl kaldırabilirsiniz ve Category yazısını Kategori olarak nasıl değiştirebilirsiniz konularına değineceğiz.

Dünya genelindeki aktif olan web sitelerin %30’dan fazlası Wordpress alt yapısını kullanıyor. Bir çok blog, haber, eticaret sisteminin dahi alt yapısını wordpress sağlamaktadır. Tercih edilmesindeki en büyük nedenleri; ücretsiz ve açık kaynak kolu olması, eklentilerinin çok hızlı geliştirilmesi, arama motorları tarafından en hızlı dönüşü sağlaması ve arayüz düzenlemesi ve değişiminin çok esnek yapıda olmasını sayabiliriz.

Category Yazısı Neden Kaldırılmalıdır?

Google’da arama sonuçlarına baktığımızda bir çok sitenin kategori yapısına sahip olduğunu göreceksiniz. Genelde kategoriler, kategoriler başlığının altında listelenir yada direk kategori ismi ile gösterilir. WordPress kurulumu yaptığınızda standart “default” olarak kategorilerin adı category olarak gelmektedir.

Bir çok webmaster kategorinin adını değiştirmek için yazılımın kodlarıyla oynamak zorunda kalıyor. Aslında bunun çok basit çözümleri var ve bu yazımızda Size bu çözümlerden bahsedeceğiz.

“Category” Yazısını “Kategori” olarak değiştirme

Öncelikle, Category” Yazısını “Kategori” olarak değiştirme konusuna değineceğiz. Bir çok web site sahibi kategorilerini “Category” altında değil de “Kategori” başlığı altında göstermek ister. Bunun için ufak bir ayar yapmamız gerekecek.

Bunun için, Wordpress Panelinde “Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar” menüsüne tıklayınız. Sayfayı aşağı doğru kaydırdıktan sonra karşımıza çıkan “İsteğe bağlı” yazan kısımda bulunan “Kategori temeli” seçeneğine geliniz. (resim-1)

WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?
Resim-1

Giriş yerine “Kategori” yazıp “Değişiklikleri Kaydet” tuşuna basınız. İşlem bu kadar. Eğer cache eklentisi kullanıyor iseniz, cache silmeyi unutmayın.

Bu işlemden sonra artık kategorileriniz “/Kategori” başlığı altında çıkacaktır. Örnekler;

  • www.siteadiniz.com/kategori/haber
  • www.siteadiniz.com/kategori/blog
  • www.siteadiniz.com/kategori/incelemeler

Category Yazısını Kaldırma

Link yapısını daha kısa olması isteyen ve bu yüzden category adını değiştirmeyip komple kaldırmak isteyenler de olabilir. Bunu bir kaç yöntem ile yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Duyarlı reklamların yükseklik boyutu nasıl sınırlandırılır?

1. Yoast SEO ile Category Yazısını Kaldırma

Wordpress’in en çok kullanılan eklentilerinden biri olan Yoast seo ile çok kolay bir şekilde category Yazısını kaldırabilirsiniz. Zaten siteniz için Seo çalışması yapıyorsunuz mutlaka bu eklentiyi kurmuşsunuzdur.

Yoast SEO’nun eski versiyonunda bu ayar çok kolay bir yerde iken yeni versiyonunda bulmak biraz zor olabilir. Bunun için, Wordpress Panelinde “Yoast SEO > Ayarlar” menüsüne tıklayınız.

Karşınıza çıkan ekranda, sol alt kısımda yer alan “Kategoriler ve etiketler > Kategoriler” sekmesine tıklayınız.

WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?

Sayfayı aşağı doğru kaydırdıktan sonra karşımıza çıkan “Ek Ayarlar” yaza kısımdan “Kategori ön ekini kısa isimde tut” seçeneğini pasif duruma getirin. İşlem bu kadar.

Bundan sonra kategoriler, artık direk kategori adları ile linklerde yer alacaktır. Örnekler:

  • www.siteadiniz.com/haber
  • www.siteadiniz.com/blog
  • www.siteadiniz.com/incelemeler

2. Rank Math İle Category Yazısı Kaldırma

Yoast gibi Rank Math eklentisi de çok kullanıla eklentilerden. Rank Math eklentisi de küçük bir ayar ile sizi bu dertten kurtaracak ve ekstra eklenti kullanmadan bu yazıyı sitenizden kaldıracaktır.

Bunun için ; Wordpress Panelinde “Rank Math > Genel Ayarlar > Linkler > Strip Category Base” seçeneğini aktif etmeniz. Bunu yaptıktan sonra category yazısı linklerinizden otomatik olarak kalkacaktır.

3. Farklı Eklentiler İle Category Yazısını Kaldırma

Yukarda bahsettiğimiz SEO eklentilerini kullanmıyorsanız başka eklentiler kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki eklentimiz, “Remove Category URL” ve “No Category Base (WPML)” eklentileridir.

Bunun için önce Wordpress panelinden “Eklentiler > Yeni Eklenti Yükle” menüsüne tıklamalıyız. Çıkan ekrandan arama kısmına bu iki eklentiden hangisini yüklemek istiyorsak onun adını yazıyoruz.

Karşımıza çıkan ekrandan yüklemek istediğimiz eklentinin yanında yer alan “Şimdi Kur” tuşuna basıyoruz. Daha sonra da “Ekinleştir” tuşuna basarak eklentimizi aktif etmiş oluyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Dikkat: Wordpress Elementor Eklentisini Güncellerken Mutlaka Yedek Alın!

Remove Category URL: Eklentiyi kurduğunuzda linklerinizden Category yazısı sizin hiçbir ayar yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak kalkacaktır.

No Category Base (WPML): Eklentiler bölümünden hızlıca kuracağınız bu eklenti ile de siz hiçbir şey yapmadan Category yazısı linklerinizden otomatik olarak kalkacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku