Anasayfa » Google AdSense’te ads.txt sorunlarını giderme

Google AdSense’te ads.txt sorunlarını giderme

Teknoklik Editör
Google AdSense'te ads.txt sorunlarını giderme

Sitenizde ads.txt dosyasıyla ilgili sorun olduğunda AdSense hesabınızda bir uyarı görürsünüz. Gelirinizin etkilenmesini önlemek için aşağıdaki adımları uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

ads.txt dosyası kullanmak zorunlu değildir ancak kesinlikle tavsiye edilir. ads.txt dosyası, alıcıların taklit envanterleri tespit etmesine yardımcı olarak bu taklit envantere yönlendirilebilecek reklam veren harcamasından daha fazla yararlanmanızı sağlayabilir.

Siteniz için bir ads.txt dosyası oluşturma

Sitenizde ads.txt dosyası yoksa bir dosya oluşturabilirsiniz. ads.txt dosyanızın doğrulanması için yayıncı kimliğinizin doğru şekilde eklenmesi ve biçimlendirilmesi gerekir.

Google Adsense panelinde karşımıza çıkan uyarı mesajında “Hemen düzeltin” yazısına tıklayın. Aksi takdirde, Sol kısımdan Siteler ‘i ve ardından ads.txt için “Bulunamadı” durumuna sahip siteyi tıklayın.

  Karşınıza çıkacak ekrandan, kod satırını kopyalayıp ads.txt dosyanıza yapıştırın ve dosyayı sitenizin kök dizinine yükleyin. Bir sitenin kök dizini, üst düzey alanı izleyen dizin veya klasördür (example.com/ads.txt).

  ads.txt dosyanız artık şöyle görünür:

  google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

  Dosyanızı doğru şekilde yayınladığınızı doğrulamak için web tarayıcınızda ads.txt URL’sine (https://example.com/ads.txt) eriştiğinizde dosyanızın içeriğini başarılı bir şekilde gördüğünüzü kontrol edin. Dosyayı web tarayıcınızda görebiliyorsanız AdSense büyük olasılıkla dosyayı başarıyla bulur.

  Yayıncı kimliğinizi ads.txt dosyasına ekleme

  ads.txt dosyanızda yayıncı kimliğiniz yoksa kimliği hesabınızdan kopyalayıp ads.txt dosyanıza ekleyebilirsiniz.

  • Google Adsense panelinde karşımıza çıkan uyarı mesajında “Hemen düzeltin” yazısına tıklayın. Aksi takdirde, Sol kısımdan Siteler ‘i ve ardından ads.txt için “Yetkisiz” durumuna sahip siteyi tıklayın.
  • Karşınıza çıkacak ekrandan, kod satırını kopyalayıp ads.txt dosyanızın içine yapıştırın.

  ads.txt dosyanız da aşağıdaki gibi kod satırı olması lazım:

  google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

  ads.txt durumunuzla ilgili güncellemeleri kontrol etme

  ads.txt dosyanızda değişiklik yaptıysanız ve değişiklikleriniz hesabınıza yansıtılmamışsa AdSense’ten ads.txt dosyanızı yeniden kontrol etmesini isteyebilirsiniz.

  • Google Adsense hesabınızdan, sol kısımda yer alan Siteler ‘i tıklayın.
  • Güncellemeleri kontrol etmek istediğiniz siteyi tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ekrandan, “Güncellemeleri kontrol et” veya “Güncellemeleri denetle” yazısını tıklayın.
  • “Siteler” sayfanızdaki ads.txt durumu güncellenir ve “ads.txt algılandı” yazısı çıkar.
  İlginizi Çekebilir:  Ads.txt dosyası nedir, ne işe yarar ve nasıl oluşturulur?

  Sonraki adımlar

  • ads.txt durumunuz “Yetki verildi” ise ancak siteniz için inceleme gerekiyorsa inceleme sürecini başlatmak amacıyla İnceleme iste’yi tıklayın.
  • ads.txt durumunuz “Yetki verildi”, site durumunuz “Hazır” ise ve sitenizde reklam ayarlarını yapılandırdıysanız reklamlar gösterilmeye başlar. Reklamların sayfalarınızda görünmesinin bir saati bulabileceğini unutmayın.

  Yorum Yap

  Teknoklik Logo
   

  Editör'ün Seçtikleri

  Faydalı Makaleler

  © Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

   
   

   

   

  Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku