Gartner: 2023’te Katlanabilir Telefonları 30 Milyon Kişi Kullanacak

0
421

Hayatımıza yeni girmeye başlayan katlanabilir akıllı telefonlarda bir çok firma çalışmalarını sürdürüyor. Eğer bir değişiklik olmazsa Samsung katlanabilir ekrana sahip ilk modelini bu yıl içerisinde satışa sunmuş olacak. Fakat Güney Koreli şirket yeni oluşacak olan bu pazarda tek başına kalmayacak. Birçok çok üretici bu pazarda Samsung’un karşısına rakip olarak çıkmaya hazırlanıyor.

Araştırma şirketi Gartner tarafından geçtiğimiz günlerde ki açıkladığı yeni bir raporda, katlanabilir telefonların 2023 yılına kadar 30 milyon kullanıcıya ulaşacağını ve üst düzey telefon pazarının %5’ini oluşturacağını söyledi.

Önümüzdeki yıllarda katlanabilir telefonların, fiyatları, günde yüzlerce kez açılıp katlanması ve ekranların normal telefonlara göre daha fazla çizilebilirliği konusundaki güvensizlikler nedeniyle kullanıcıların daha az tercih edebileceği belirtildi.

Katlanabilr Telefon

Gartner Araştırma Direktörü Roberta Cozza yaptığı açıklamalar da;

Önümüzdeki beş yıl boyunca, katlanabilir telefonların çeşitli üretim zorluklarından dolayı niş bir ürün olarak kalmasını bekliyoruz. Şuan ki verilere göre cep telefonu pazarının 2019 yılında yüzde 0,5 düşüşle 1,8 milyar adede ulaşacağı tahmin ediliyor. Ancak 2020 yılında, cep telefonu pazarının 2019’dan yüzde 1,2’lik bir artışla büyümeye döneceği tahmin ediliyor.

Cozza, “Kullanıcılar, yeni teknolojiler ve uygulamalar için bir doyuma ulaştığını, büyük yenilikler ve değişikler olmadığı sürece kullanıcıların telefonlarını değiştirmek istemediklerini ” belirtti.

Ayrıca pazar araştırması şirketi, ortalama yüksek kaliteli telefon ömrünün 2023 yılına kadar 2,6 yıldan 2,8 yıla çıkmasını bekliyor.

 

İlginizi Çekebilir:  Dünyanın İlk Dört Kameralı Telefonu Samsung Galaxy A9 Artık Türkiye'de

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz