Anasayfa » Apple İçin Kabus: Bazı Apple Watch modellerinin online satışını durdurdu

Apple İçin Kabus: Bazı Apple Watch modellerinin online satışını durdurdu

Teknoklik Editör
Apple İçin Kabus: Bazı Apple Watch modellerinin online satışını durdurdu

Masimo ve Apple Arasındaki Patent Savaşı: Uluslararası Ticaret Örgütü Kararıyla Apple Watch’ların Satışı Durduruldu.

Uluslararası Ticaret Örgütü’nün kararı, Apple’ı bazı akıllı saatlerini pazardan çekmek zorunda bırakan tıbbi cihaz üreticisi Masimo ile yaşanan patent anlaşmazlığının bir yansıması olarak ortaya çıktı. Masimo’nun CEO’su Joe Kiani, Apple’ın kandaki oksijen seviyesini ölçebilen sensörlerde kendi patentlerini ihlal ettiğini öne sürerek, bu konuda uluslararası ticaret kuruluşundan haklılık kazandı.

Masimo, 2013 yılında Apple ile yapılan görüşmelerde firmanın satın alınması veya CEO Kiani’nin işe alınması seçenekleriyle karşılaştıklarını belirtti. Kiani, “Bu adamlar elleri kurabiye kavanozundayken yakalandı.” şeklinde ifade ederek, Apple’ın kasıtlı olarak fikrî mülkiyetlerini kullanma yoluna gittiğini iddia etti. CEO, Apple’ın 20’den fazla mühendisi bünyesine katarak kendi teknolojilerini geliştirdiğini ve bu durumun dünya çapında kendilerini gerçek mucitler olarak tanıttığını vurguladı.

Apple ise Masimo’yu, akıllı saatlerini öne çıkarmak için patent ihlali davası açmakla suçladı ve Masimo’nun saatini bir Apple Watch kopyası olarak nitelendirdi. Ancak Masimo, sadece yazılım değil, donanım anlamında da Apple’ın patentlerini kullandığını savundu. Uluslararası Ticaret Örgütü, bu anlaşmazlık sonucunda Apple’ın 25 Aralık’tan itibaren Apple Watch Series 9 ve Ultra 2 modellerinin satışını durdurma kararı aldı.

Apple, ITC’ye itiraz etmeye hazırlanırken, Masimo ise Apple ile görüşmeye açık olduklarını ancak henüz bir geri dönüş almadıklarını belirtti. Apple Watch Series 9 ve Ultra 2, ABD’deki kullanıcılara online olarak sipariş verilememekte ve bu durum 26 Aralık’ta yürürlüğe girecek olan ithalat yasağı nedeniyle gerçekleşmektedir.

Bu patent savaşı aynı zamanda Apple’ın daha uygun fiyatlı SE modeli dışındaki yeni akıllı saatlerinin satışını etkilerken, Masimo’nun SpO2 sensörüyle donatılmamış Apple Watch SE’nin satışına devam edebileceği belirtiliyor.

Ancak ITC yasağının sadece Apple’ın kendi satış kanalları için geçerli olduğu ve diğer bölgeleri etkilemediği vurgulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kioxia Marka Ürünlerin Türkiye'de Satışına Başlandı...

Yorum Yap

Teknoklik Logo
 

Editör'ün Seçtikleri

Faydalı Makaleler

© Teknoklik.net ‘in tüm hakları saklıdır.

 
 

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku